Edebiyat Fakültesi

Üniversitemizde Erasmus+ K220 Projeleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

09.05.2023

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Türkiye Ulusal Ajansı, yükseköğretim alanında Erasmus+ programı kapsamında düzenlenen KA220 projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı, 5 Mayıs Cuma günü, Üniversitemiz Ziraat Bankası Kütüphanesi, Ziraat Bankası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim KARAHASANOĞLU'nun açılış konuşması ile başlayan toplantıya, Türkiye Ulusal Ajansı'ndan Uzman Arzu ÇETİN katıldı. Uzman ÇETİN, katılımcılara KA220 projeleri hakkında ayrıntılı bilgi vererek, bu projelerin özelliklerini ve daha önceden kabul almış örneklerini paylaştı. Ayrıca, başvuru formunun nasıl doldurulacağına dair önemli bilgiler verdi.

Erasmus+ programı, Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir eğitim, gençlik ve spor programıdır. Bu program kapsamında, öğrenciler, öğretim elemanları ve kurumlar yurt dışındaki öğrenim, staj ve öğretim faaliyetleri ile akademik iş birliği imkanlarını arttırmayı hedeflemektedir. KA220 projesi ise, yükseköğretim kurumlarının Avrupa çapında iş birliği yapmalarını teşvik etmektedir. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının uluslararası alanda daha aktif rol almasını sağlamakta ve Avrupa Birliği ile iş birliğini arttırmayı hedeflemektedir. Bu tür etkinlikler, ülkemizin yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşmasına katkı sağlamakta ve öğrencilerin uluslararası deneyim kazanmalarını kolaylaştırmaktadır.

Toplantıda, Uzman ÇETİN KA220 projesinin ayrıntılarını anlattıktan sonra, yükseköğretim kurumları arasında iş birliği yapılarak, öğrenci ve öğretim elemanlarının yurt dışında deneyim kazanmalarının önemini vurguladı ve katılımcıları bu fırsattan yararlanmaya davet etti.

Son olarak, soru-cevap etkinliği ile katılımcıların merak ettikleri konulara açıklık getirildi ve program sona erdi. Edebiyat Fakültesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan Uzman Arzu ÇETİN'e, göstermiş olduğu katılım ve destekten dolayı teşekkür edildi.