Edebiyat Fakültesi

Üniversitemiz Tarih Topluluğu Kâzım Karabekir Paşa Müzesi’ne Gezi Düzenledi

28.05.2022

Üniversitemiz öğrenci topluluklarından Tarih Topluluğu 26 Mayıs 2022 tarihinde Üniversitemiz Kütüphane & Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nın katkılarıyla İstanbul Kadıköy’de bulunan Kâzım Karabekir Paşa Müzesi’ne ücretsiz gezi düzenledi.

Kâzım Karabekir Vakfı tarafından 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde özel olarak kurulan müzede, Kâzım Karabekir ve ailesine ait kişisel eşyalar ve dokümanlar sergilenmektedir. Bu doğrultuda, Kâzım Karabekir’in yaşamış olduğu döneme ait kültürel ve tarihi mirası tanımak ve bu mirası korumak ve yaşatmak için çok önemli bir rol oynayan müzenin gezilmesi topluluk üyelerine Milli Mücadele Dönemi’nin izlerinin görülmesi konusunda ışık tuttu.

Müze gezisinin ardından Kâzım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, Kâzım Karabekir’in hayatı ve müze ile ilgili değerli bilgiler verdi. Aktarmış olduğu bilgilerden bazıları şunlardır:

1930 yılında Kadıköy'ün Erenköy Mahallesi'nde bulunan köşkü satın alan Kâzım Karabekir ailesi ile buraya taşındı. Yaklaşık 10 yıl burada yaşadıktan sonra Kâzım Karabekir Meclis Başkanı seçildi ve ailesi ile birlikte Ankara'ya taşındı. 1948 yılında Kâzım Karabekir'in ölümünden sonra aile tekrar İstanbul'a dönüp bu köşkte yaşamaya devam etti. 2002 yılında Kâzım Karabekir'in kızları Hayat Karabekir Feyzioğlu ve Timsal Karabekir Yıldıran ile torunu Gülden Gazioğlu tarafından Kâzım Karabekir'in anısını yaşatmak için Kâzım Karabekir Vakfı kuruldu. 2005 yılında ise köşkün ilk iki katına Kâzım Karabekir'in çocukluğundan beri sakladığı eşyaları ve Milli Mücadele Dönemi’nde olan olaylarla ilgili eşyaları dahil kendi ailesine dair kişisel eşyalarında bulunduğu bir müze oluşturuldu.