EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Prof. Dr. Muharrem Dayanç'ın Şiiri Varşova'nın Her Yerinde

05.06.2018

Varşova'da 8. kez düzenlenen "Metroda Şiir" projesi kapsamında şair ve edebiyatçı Prof. Dr. Muharrem Dayanç'ın "Avrupa Hikayesi" şiiri, şehrin en işlek yerlerinde okurlarla buluştu.

EUNIC Varşova, Yunus Emre Enstitüsü ve Varşova belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen "Metroda şiir" projesinin kapsamı bu yıl genişletilerek "Şehirde Şiir" projesine dönüştürüldü.

Projede bu yıl modern, yaşayan şairlerin Avrupa temalı şiirlerine yer verildi. Şairler ve şiirleri katılımcı ülkelerin enstitüleri tarafından seçildi.

Projenin geçen yılki konusu "Şehirde Doğa" olarak belirlenmişti. Projeye Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Lüksemburg, Litvanya, Portekiz, Almanya, Slovenya, Belçika, Polonya, Finlandiya, Estonya, Birleşik Krallık, Romanya, İrlanda, Danimarka ve İtalya'dan da şairlerin eserleri dahil edildi.

16 ülkeden şairlerin şiirleri, şehrin farklı yerlerinde panolara asıldı. Ayrıca şiirler basılı şekilde Varşovalılara sunuldu.

"Avrupa Hikayesi" Proje çerçevesinde Türkiye'den belirlenen Dayanç'ın "Avrupa Hikayesi" adlı şiiri şöyle:

Asırlarca yol gösterdim
Dünya kültürlerine
Her yolum Roma'ya çıkardı
Yol üzre Budapeşte'm, Viyana'm, Paris'im vardı

Bir düştüm
Yıldızlar gecelerime sızardı
Bazen Thames'ta yüzerdim Drina'da
Bazen Seine'de, bazen Una'da
Tuna'da yorgun kulaçtım.

Ben upuzun bir romandım
Sen şiir yüzüydün dünyanın
Ben Mikelanj'dım, mermeri canlandıran
Sen Sinan'dın taşın rüyası
Ve gün geldi uzak düştük
Oysa yurtlarımız yan yanaydı.

 

"Dayanç'ın şiiri de bu kapsamda kentin en işlek yerlerinden Lazienki Parkı ile Krolewska ve Sobieski sokaklarında Nisan sonuna kadar sanatseverlerle buluştu.

Dayanç'ın şiiri ayrıca kitap ayracı, bez çanta ve broşür olarak kentteki kütüphane ve kafeteryalarda dağıtılacak. Öte yandan, proje kapsamında 25 Nisan'da Lazienki Parkı'nda şiir akşamı düzenlendi. Şiirlerin Lehçeye tercümeleri, Polonyalı oyuncular tarafından okundu.