Edebiyat Fakültesi

Öğretim Üyelerimiz Ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elinden Aldı

29.12.2021

TÜBİTAK tarafından her yıl verilmekte olan “Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 28 Aralık 2021 günü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri Töreni’ndeki konuşmasında, Türkiye’nin en saygın bilim ödülleri töreni olan TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde, bilim insanlarını ve değerli misafirleri milletin evinde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Bu yıl 66 bilim insanının yaptıkları çığır-açıcı çalışmalarla, TÜBİTAK ve TÜBA ödüllerine layık görüldüğünü belirten  Erdoğan, “Bugün TÜBİTAK Bilim Ödülünü 3, TÜBİTAK Teşvik Ödülünü ise 14 bilim insanımıza takdim edeceğiz. Aynı şekilde 3 bilim insanımıza TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü, 37 üstün başarılı genç araştırmacımıza da TÜBA-GEBİP ödülü vereceğiz. Bilimsel Telif Eser Ödülleri Programı kapsamında ise 9 Türkçe bilimsel telif eser, TÜBA-TESEP Ödüllerini alacak” dedi.

Konuşmaların ardından TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sahiplerine verildi.

Üniversitemiz Genel Sekreteri ve Fakültemiz Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Tak’a, TÜBA-Bilimsel Telif Eser (TESEP) ödülleri kapsamında “XVI. – XVII. Yüzyıl Üsküdar Şer'iyye Sicilleri: Diplomatik Bilimi Bakımından Bir İnceleme" eseriyle”, Sosyal Bilimler alanında ‘’Mehmet Genç Özel Ödülü’’ verildi.  

Fakültemiz Tarih Bölümü akademisyenlerimizden Doç. Dr. Muhammet Talha ÇİÇEK ise, “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri”  kapsamında, “Tarih alanında Modern Ortadoğu Tarihi ve Osmanlı Modernleşmesi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü almıştır. 

Hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.