Edebiyat Fakültesi

Dekanın Mesajı

Sevgili Öğrencilerimiz,


İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesine hoş geldiniz. 

Fakültemiz bünyesinde Batı Dilleri ve Edebiyatları, Bilim Tarihi, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dilbilimi, Doğu Dilleri ve Edebiyatları, Felsefe, Psikoloji, Sanat Tarihi, Slav Dilleri ve Edebiyatları, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri yer almaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Felsefe Bölümleri 2012 yılında; Sosyoloji ile Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri 2016 yılında; Psikoloji ve Tarih (%100 İngilizce) Bölümleri 2017 yılında; Bilim Tarihi ve Sanat Tarihi Bölümleri ise 2018 yılında eğitime başlamıştır. 2019-2020 akademik yılında ise Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü İspanyol Dili ve Edebiyatı lisans programı açılmıştır.

Fakültemiz lisans ve lisansüstü programları ve güçlü öğretim elemanı kadrosuyla üniversitemizin en gözde birimi olduğu gibi, kendi alanında ülkemizin de dikkat çeken kurumlarından birisidir; çünkü fakültemiz, her biri kendi alanında tanınmış yurt içi ve yurt dışı üniversitelerden mezun, deneyim sahibi akademik kadrosuyla iddialı bir öğretim sunmaktadır. Fakültemizin eğitimdeki temel hedefi, öğrencilerimizi sürdürülebilir kariyerler için hazırlarken aynı zamanda sosyal sorumluluğu yüksek, açık görüşlü, etik değerleri gözeten, bilim ve çeşitliliğin önemli olduğunun farkında olan entelektüel bireyler olarak da öğrencilerimizin gelişimlerini sağlamaktır.

Fakültemizin ders programları, sosyal bilimlerin disiplinler arası yapısını dikkate alma ve derinlikli eğitimin en önemli aracının klasik ve modern dillere hakimiyet olması bilinciyle bölümler arası etkileşimi teşvik etmektedir. Geçmişle gelecek arasında bilgi köprüsü inşasına katkıda bulunmayı misyon edinen bölümlerimizin zorunlu ve seçmeli ders yelpazesi bu çerçevede şekillenmiştir. Bu bilgi köprüsünün en önemli ayağının klasik ve modern dillere ve yazılara hakimiyet olduğundan hareket eden fakültemiz, lisans seviyesinde öğrencilerimizin bir klasik bir de modern dil öğrenmelerini hedeflemekte ve bu kapsamda Osmanlı Paleografyası, Arapça, Farsça, Latince, Yunanca, Süryanice gibi klasik metinlere erişim sağlayan diller ve yazıların yanı sıra, İngilizce, İspanyolca, Rusça, Çince ve 2021-2022’den itibaren de Almanca seçmeli derslerini öğrencilerine sunmaktadır.

Fakültemiz öğretim üyeleri evrensel bilgiyi öğrencilere aktarmanın yanı sıra, yaptıkları yayınlar ve düzenledikleri seminerlerle evrensel bilginin zenginleşmesine de çok değerli katkılar yapmaktadırlar. Fakültemiz bölümleri tarafından düzenli olarak hazırlanan ve öğrencilerimizin katılımının da teşvik edildiği seminer programları kendi mensuplarımızın ürettiği bilimsel bilginin yanı sıra ülkemizin değerli akademisyenlerinin buluştuğu bir platforma dönüşmektedir. Böylece öğrencilerimizi sosyal bilimlerin önde gelen temsilcileriyle de buluşturmaktayız.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi konum olarak kentin ve ulaşım ağlarının merkezinde yer aldığı için, öğrencilerimizin neolitik çağdan günümüze imparatorluklar başkenti olarak çok zengin bir birikime ve çeşitliliğe sahip İstanbul’un kültürel, tarihsel ve sosyal dokusundan da layıkıyla yararlanabilecek ve özlemle hatırlayacakları çok değerli bir öğrencilik hayatı yaşayacaklarından kuşkum yoktur.

Öğrencilerimize lisans eğitimleri boyunca ve gelecekteki hayatlarında kalpten başarılar dilerim.