EDEBİYAT FAKÜLTESİ

MEHMED ÂKİF ERSOY’UN ŞEHİRLERİ “ÂKİF’İN ŞEHİRLERİ” PROJESİYLE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

25.12.2019

MEHMED ÂKİF ERSOY’UN ŞEHİRLERİ

“ÂKİF’İN ŞEHİRLERİ” PROJESİYLE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Yürütücülüğünü ve editörlüğünü Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görev yapan Doç. Dr. Turgay Anar’ın üstlendiği proje kapsamında şairin memuriyet, seyahat veya ikamet sebebiyle bir şekilde yolunun düştüğü, toprağına ayak basıp havasını soluduğu şehirler anlatılıyor. “Âkif’in Şehirleri” projesi, Pendik Belediyesi ve Mehmed Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı’nın çabalarıyla ortaya çıktı. Alanında uzman yazarlar tarafından yazılan bu kitaplarda şu şehirler yer alıyor: İstanbul: Anadolu ve Avrupa Yakası, Ankara, Kastamonu, Edirne, Berlin, Anadolu Coğrafyası (Balıkesir, Burdur, Antalya, Konya, Eskişehir, Bilecik), Mısır, Arap Coğrafyası (Beyrut-Şam-Mekke-Medine-Necid), Adana-Antakya.

Milli Mücadele’nin 100. yılını idrak ettiğimiz ve geçmişi aratmayacak kadar ciddi gelişmelerin yaşandığı şu günlerde bizlere “İstiklal Marşımızı” hediye eden Mehmed Âkif Ersoy’u hatırlamamak mümkün değil. Zira Âkif gibi şiirlerinde cemiyetimizin 20. yüzyılın ilk çeyreğinde geçirdiği bütün buhranları büyük bir samimiyet ve açıklıkla anlatan bir şairin, yangın yerine dönen memleketinin gerçeklerine kayıtsız kalması imkânsızdı. O, bir taraftan milletimizin yaşadığı bu galeyanlı günleri, Türkçeyle barıştırdığı aruz vezni ile fakat genellikle manzum-hikâye tarzında anlatırken, diğer taraftan babasının rahle-i tedrisinde yetişen sıkı bir ahlakçı sıfatıyla toplumda gördüğü problemleri ve sosyal bozuklukları tüm gerçekliğiyle dile getirir.

 “Âkif’in Şehirleri” projesi ile Âkif ile anılan ve çeşitli vesilelerle bulunduğu şehirleri merkeze alıyor. Her biri sahasında uzman akademisyen ve yazarlar tarafından ele alınan 10 kitap ve bir albüm ile milletimizin çok şeyler borçlu olduğu Mehmed Âkif’i şehir merkezli bir okumaya ve anlamaya davet ediyor…

Pendik Belediyesi ve Mehmed Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı’nın çabalarıyla ortaya çıkan bu eserler, bir kültür hizmeti olarak okurların ilgisine sunuluyor. Proje kapsamında aynı isimli bir fotoğraf sergisi ile Atatürk Kültür Merkezi’nde 25 Aralık tarihinde, saat 14’te bir de panel düzenlenecektir. Panel’in moderatörlüğünü Doç. Dr. Turgay Anar yapacaktır. Panelistler ise yazar Beşir Ayvazoğlu ile proje kapsamında Ankara kitabının da müellifi olan Selçuk Karakılıç.