Edebiyat Fakültesi

Çift Ana Dal/Yan Dal

ÇİFT ANA DAL LİSANS PROGRAMI

Bir lisans programına kayıtlı olan öğrenciler, bu lisans programına ek olarak üniversitemizde başka bir lisans programına da eş zamanlı kayıt yaptırabilir. Bu ikinci lisans programına çift ana dal lisans programı denir. Bu programı tamamlayan öğrencilere, kayıtlı oldukları lisans programı diplomasına ek olarak çift ana dal lisans diploması verilir. Çift ana dal programlarına ilişkin esaslar senato tarafından belirlenir. 

Fakültemizde öğrenci alımı yapmakta olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri Tarih Bölümü ile, Psikoloji Bölümü öğrencileri Felsefe, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Sanat Tarihi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji ve Uluslarasası İlişkiler Bölümleri ile, Sosyoloji Bölümü öğrencileri Sosyal Hizmet, Felsefe ve Psikoloji Bölümleri ile, Felsefe Bölümü öğrencileri, Psikoloji, Sosyoloji, Bilim Tarihi ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümleri ile, Bilim Tarihi Bölümü öğrencileri Felsefe Bölümü ile, Tarih Bölümü öğrencileri ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile çift ana dal yapabilmektedir. 

YAN DAL PROGRAMI

Bir lisans programına kayıtlı olan öğrenciler, bu lisans programına ek olarak üniversitede diğer bir lisans programının belirli sayıda dersinden oluşan bir yan dal programına kayıt yaptırabilir. Yan dal programı bir lisans programı değildir. Bu programı tamamlayan öğrencilere bir sertifika verilir. Yan dal programlarına ilişkin esaslar senato tarafından belirlenir.

Fakültemiz öğrencilerinin yan dal yapabilecekleri program bilgilerine ilişkin bölüm sınırlaması yoktur.

Yandal programı için her yılın (güz yarıyılı) başında başvuru koşulları ve kontenjanlara ilişkin duyuru yapılır. Yayınlanan duyuruya göre başvurular kabul edilir.

İlgili mevzuata aşağıdaki dosyalar aracılığıyla, program başvuru takvimine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

DOSYALAR

TARİH DOSYA ADI İNDİR
01.01.2021 Çift Ana Dal Programı Yönergesi
01.01.2021 Yan Dal Programı Yönergesi